Pomôžte EFNA získať viac priaznivcov pre MEP
Záujmovú skupinu poslancov pre zdravie mozgu a neurologické ochorenia!
KĽÚČOVÁ SPRÁVA
1. Neurologické ochorenia ako priorita : Neurologické ochorenia sú najčastejšími, invalidiuálnymi a finančne nákladnými neprenosnými chorobami v EÚ, čo si vyžaduje naliehavú prioritu neurologickú starostlivosť a starostlivosť zdravia mozgu.
2. Naliehavá potreba výskumu a prístupu : Existuje kritická potreba lepšieho výskumu, zapojenia pacientov a spravodlivého prístupu k liečbe na podporu pacientov s neurologickými ochoreniami.
3. Spoločná akcia pre neurologické ochorenia : Spoločná akcia EÚ pre neurologické ochorenia a zdravie mozgu s dobrými zdrojmi je nevyhnutná na podporu členských štátov pri znižovaní záťaže týchto porúch.
4. Pokroky vs. medzery vo výskume : Napriek prelomovým objavom v neurológii pretrváva veľké množstvo neuspokojených potrieb v dôsledku zložitosti ľudského nervového systému a vysokej miery zlyhaní klinických štúdií.
5. Nedostatočný prístup k liečbe : Iba 1 z 5 ľudí žijúcich s neurologickým ochorením má prístup k cenovo dostupným, účinným terapeutickým zásahom, čo zdôrazňuje naliehavosť inovatívnych riešení.
6. Európske referenčné siete (ERN) : ERN zohrávajú kľúčovú úlohu pri urýchľovaní prístupu k odborným znalostiam a liečbe zriedkavých neurologických stavov, čím dokazujú hodnotu cezhraničnej spolupráce v oblasti zdravotnej starostlivosti.
7. Rodovo citlivý výskum : Zvýšené financovanie výskumu neurologických ochorení musí zohľadňovať rozdiely súvisiace medzi pohlaviami, pričom sa musí riešiť neúmerný vplyv na ženy.
8. Začlenenie neurologických potrieb do farmaceutickej legislatívy: Ako postupuje revízia európskej farmaceutickej legislatívy, je nevyhnutné zabezpečiť, aby sa adekvátne riešili špecifické potreby neurologických ochorení, čím sa podporuje rozvoj cielených, inovatívnych liečebných postupov.
9. Angažovanosť pacientov vo výskume a vývoji : Pacienti ako odborníci na základe životných skúseností by mali byť aktívnymi a rovnocennými partnermi vo výskumných a vývojových činnostiach a rozhodovacích procesoch, čím by sa zlepšili výsledky zdravotnej starostlivosti.
- Globálne a EÚ mandáty pre neurologické zdravie : Zosúladenie zdravotnej politiky EÚ s globálnymi mandátmi, ako je medzisektorový globálny akčný plán WHO pre epilepsiu a iné neurologické poruchy, je rozhodujúce pre koordinovanú reakciu na neurologické zdravotné problémy.