Náhrada poškodených nervových buniek – 14.1.2025
Existujú postupy, ktoré hovoria o odobratí Vašich vlastných buniek, ich preprogramovaním a následnej transplantácii do mozgu do poškodených oblastí. Pri iných ochoreniach sa už rozbehli klinické skúšky tohoto postupu.
Ďalším prístupom by bolo preprogramovania samotných glia buniek v mozgu a ich zmenu na neuróny, tak by sa obišla potreba transplantácie a nežiadúcich imunitných reakcií. Táto metóda sa zatiaľ testovala na zvieratách,
Originál článku tu.
Mini mozgy 30.8.2024
Vedcom sa podarilo v laboratórnych podmienkach za pomoci kmeňových buniek vytvoriť mozgové štruktúry. Tento objav by mohol pomôcť pri nových terapiách založených na kmeňových bunkách ako aj pri testovaní liekov.
Originál článku tu
Starší článok o transplantácii Glia buniek
Podľa štúdie na myšiach je možné transplantovať do poškodeného mozgu mladé glia bunky, ktoré nahradili choré a nefunkčné glia bunky. Tieto bunky majú za úlohu podporovať neuróny.
Predpokladá sa, že pri Huntingtonovej chorobe mnohé príznaky má na svedomí aj nefunkčnosť tohoto typu buniek. Pri testoch sa použili zdravé ľudské mladé glia bunky v mozgu myší prevzali funkciu pôvodných HCH postihnutých gliových buniek a pomalým tempom nahradili veľké množstvo pôvodných buniek.
Potencionálne by tento postup znamenal oddialenie nástupu ochorenia.
Originál článku tu.
Ďalší článok o glia bunkách tu.